Coraz więcej właścicieli sklepów internetowych ma świadomość, że to właśnie serwer dedykowany jest rozwiązaniem skrojonym na miarę ich potrzeb. Problem pojawia się w momencie wyboru oferty konkretnego dostawcy usługi. Czy parametry techniczne faktycznie mają kluczowe znaczenie przy wyborze serwera dedykowanego? Na jakie szczegóły oferty warto zwrócić szczególną uwagę?

Konfiguracja serwera dopasowana do potrzeb sklepu
Każda platforma e-commerce jest inna. Poszczególne sklepy online mogą mieć różne wymagania w zależności od ilości asortymentu czy liczby klientów odwiedzających stronę. Dlatego podczas wyboru serwera dedykowanego w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na możliwość jego konfiguracji. I nie chodzi tu o samodzielne dobieranie parametrów usługi. Zazwyczaj właściciele sklepów online nie są specjalistami w zakresie IT. Znają się na swoim biznesie i mają pomysł na jego rozwój. Kwestie techniczne chcą jednak powierzyć prawdziwym fachowcom.
W przypadku serwerów dedykowanych lepiej unikać szablonowych rozwiązań. Profesjonalny dostawca usługi będzie w stanie przeprowadzić audyt sklepu i dopasować parametry serwera do jego aktualnych potrzeb. To pozwala zapewnić nie tylko wydajność działania, ale także optymalizację kosztów.

Jednym z kluczowych elementów dopasowania serwera do potrzeb sklepu jest skalowalność. Rozwijająca się platforma e-commerce potrzebuje coraz większych zasobów sprzętowych. Możliwość zmiany parametrów usługi w zależności od potrzeb to duży atut. Warto zwrócić na niego uwagę przy wyborze dostawcy usługi.

Migracja danych bez utraty płynności działania sklepu

Zanim sklep zacznie działać na serwerze z indywidualnie dobraną konfiguracją, niezbędne będzie przeniesienie wszystkich zasobów do nowego usługodawcy. To kolejny element, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy serwera. Migracja danych powinna odbyć się bez przerw w działaniu sklepu oraz utraty płynności funkcjonowania strony. Klienci odwiedzający stronę w momencie przeniesienia nie powinni w negatywny sposób odczuć tego faktu.
Bezstratna i płynna migracja wymaga wcześniejszego audytu źródłowego systemu i danych. Przed finalnym przeniesieniem klient powinien sprawdzić działanie sklepu w ramach wybranej usługi. Dopiero po szczegółowej weryfikacji możliwa jest migracja sklepu na nową maszynę. Przy wyborze dostawcy serwera dedykowanego warto sprawdzić, czy przeniesienie sklepu odbędzie się według przedstawionego schematu.

Administracja i wsparcie techniczne

Prawidłowe działanie sklepu wymaga kontroli nie tylko podczas przenosin na nowy serwer. Bardzo ważną częścią usługi jest administracja i wsparcie techniczne. Składa się na to przede wszystkim czas reakcji na awarię, gwarantowany czas usunięcia usterki oraz ochrona DDOS i DOS. Sprawdzony usługodawca powinien zapewnić jednolity standard pomocy technicznej niezależnie od pory. Bardzo ważnym elementem jest możliwość szybkiej odbudowy systemu w przypadku krytycznej awarii. Standardem powinno być także tworzenie automatycznych kopii bezpieczeństwa.
Profesjonalna administracja pozwala zminimalizować ryzyko awarii. Kompleksowe wsparcie techniczne umożliwia natychmiastową reakcję i przywrócenie pełnej funkcjonalności sklepu bez generowania strat finansowych wynikających z jego niedostępności.

Gwarancja dostępności i stały monitoring działania

Dla właściciela sklepu online bardzo ważne jest, aby jego platforma była dostępna dla klientów o każdej porze dnia i nocy. Dlatego przy wyborze dostawcy serwera dedykowanego należy wziąć pod uwagę, czy daje on gwarancję dostępności. Może mieć ona formę pisemnego zobowiązania usługodawcy, w którym określa on:

  • Czas reakcji na awarię
  • Gwarantowany czas dostępności
  • System wykonywania kopii zapasowych

Stały monitoring daje możliwość natychmiastowej reakcji i zminimalizowania czasu niedostępności usługi lub jej nieprawidłowego działania.

Bezpieczeństwo sklepu oraz danych klientów

Bezpieczeństwo sklepu internetowego ma dwojaki wymiar. Pierwszym jest ochrona danych klientów platformy online. Dlatego warto sprawdzić, czy usługodawca posiada na przykład certyfikaty PCI-DSS, ISO 9001 czy ISO 27001, które potwierdzają zgodność z rygorystycznymi przepisami. Wdrożenie powyższych standardów skutecznie zwiększa ochronę danych klientów.
Drugi wymiar to bezpieczeństwo serwera, na którym znajduje się sklep. Ogromne znaczenie ma tu lokalizacja serwerowni, która chroni przed zalaniem lub przerwami w dostępie energii. Bardzo ważne są także systemy bezpieczeństwa założone w budynku, które chronią przed pożarem oraz nieautoryzowanym dostępem do poszczególnych pomieszczeń.

Serwer dedykowany dla sklepu internetowego to nie tylko zestaw parametrów technicznych. To cała infrastruktura sprzętowa oraz szereg dodatkowych usług. Kompleksowe wsparcie, które pozwala na optymalną konfigurację i sprawne przeniesienie danych. Pomoc specjalistów, którzy zapewniają całodobową administrację, gwarancję dostępności oraz bezpieczeństwo sklepu i danych jego klientów. Dlatego podczas wyboru usługi warto spojrzeć szerzej, wybierając dostawcę, który zapewni kompleksową opiekę.