Aby odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule, powinieneś zastanowić się, czego oczekuje Internauta robiący zakupy online? Przede wszystkim dobrej jakości produktu w atrakcyjnej cenie. Ponadto łatwości pokonania całej ścieżki zakupowej. Wszystkie te czynności Twój klient chce wykonać płynnie, przy okazji mając poczucie bezpieczeństwa na każdym etapie zamówienia. Ten komfort i ochronę zapewnia właśnie serwer dedykowany.
Zasoby sprzętowe umożliwiające wydajne działanie
Rok 2020, który upłynął pod znakiem pandemii, zmusił wielu przedsiębiorców do przeniesienia swojego biznesu do sieci. Doskonale widać to w statystykach. W poprzednim roku powstało 12 tysięcy nowych sklepów online. To wzrost o 7,8% w porównaniu z poprzednim rokiem. Ponad 44,5 tysiąca sklepów internetowych oznacza ostrą walkę o klienta. W tej układance jednym z kluczowych elementów jest stała dostępność i szybkość działania sklepu.
Dobierając parametry sprzętowe dla Twojego sklepu, powinieneś wziąć pod uwagę między innymi:
- Rodzaj platformy e-commerce obsługującej sklep,
- Layout sklepu online,
- Zakładana minimalna liczba użytkowników.
Te dane pozwalają oszacować średnie obciążenie generowane przez skrypty. To pomoże oszacować zasoby potrzebne do płynnej obsługi wszystkich klientów. Proste prawda? Tylko w teorii. Określenie optymalnych zasobów sprzętowych to bardzo indywidualna kwestia. Trudno je ubrać w gotowe szablony, chociaż niektórzy próbują. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wybór dostawcy usługi, który będzie w stanie określić i dobrać indywidualną konfigurację sprzętową dla Twojego sklepu. Serwer dedykowany „skrojony na miarę potrzeb” stanowi idealny balans pomiędzy wydajnością a rachunkiem ekonomicznym. Dzięki temu Twój sklep działa płynnie, a Ty nie przepłacasz za niewykorzystane zasoby.
Możliwość dostosowania parametrów serwera do dynamiki rozwoju sklepu
Celem każdego przedsiębiorcy prowadzącego sklep online jest sukcesywne zwiększanie asortymentu, liczby użytkowników odwiedzających stronę oraz wolumenu zamówień. To jednak wymaga dostosowania zasobów sprzętowych. Dosyć oczywiste jest, że początkujący biznes online ma o wiele mniejsze wymagania od dużej platformy oferującej kilka tysięcy produktów.
Wraz z rozwojem Twój sklep będzie działał coraz wolniej na pierwotnie przygotowanej konfiguracji sprzętowej. To może być pierwszy krok do…końca Twojego biznesu online. Jeśli szybkość ładowania Twojej strony wzrośnie powyżej magicznego progu 3 sekund, to musisz liczyć się z rezygnacją nawet 40% użytkowników odwiedzających witrynę. W ten sposób tracisz blisko połowę potencjalnych klientów. Ponadto 79% klientów nie wróci po kolejne zakupy do sklepu, którego płynność działania nie spełniła ich oczekiwań. Doskonale wie o tym znakomita większość właścicieli sklepów online. Według badań z 2018 roku w przypadku blisko 86% stron e-commerce szybkość ładowania nie przekracza 3 sekund. Twoim priorytetem musi być zatem bezwzględne utrzymanie się w tej grupie.
Zaletą wyboru serwera dedykowanego jest jego skalowalność. Sprawdzony dostawca jest w stanie zaoferować konfigurację sklepu dopasowaną do jego aktualnych potrzeb. Ponadto może dostosowywać parametry sprzętowe do rosnących wymagań platformy e-commerce. Serwer dedykowany to nie tylko skalowalność, ale także elastyczność i zdolność obsługi nagłego wzrostu zainteresowania sklepem. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim utrzymanie płynności działania strony w momencie wzmożonego ruchu wywołanego akcją promocyjną, okresową popularnością danego produktu czy okresem przedświątecznym.
Warto pamiętać, że zasoby sprzętowe nie dostosują się samoistnie do wymagań sklepu online. Dlatego tak ważny jest wybór usługodawcy, który zapewni kompleksowe wsparcie w zakresie konfiguracji usługi i jej późniejszego dopasowania do rosnących potrzeb.
Kompleksowa opieka nad prawidłowym działaniem sklepu
Klienci sklepów internetowych chcą mieć dostęp do strony o każdej porze dnia i nocy. Wybierając serwer dedykowany, możesz im to zapewnić. Oczywiście wiele w tym przypadku zależy od usługodawcy. Ważna jest przecież nawet lokalizacja serwerowni oraz poziom zabezpieczeń. Budynek usytuowany na terenach zalewowych to potencjalne niebezpieczeństwo wystąpienia poważnej awarii w czasie intensywnych opadów. Rozkład pomieszczeń oraz poziom ochrony ppoz ma duży wpływ na ryzyko wystąpienia pożaru i zakres zniszczeń z nim związanych. Warto zweryfikować te kwestie przed dokonaniem wyboru.
Kolejną kwestią jest bezpieczeństwo danych. Nawet najlepszy sprzęt nie ma żadnej wartości bez odpowiedniej administracji. Wybierając usługodawcę, który spełnia wymagania niezbędne do uzyskania certyfikatu PCI-DSS, ISO 9001 czy ISO 27001, zyskujesz pewność wysokiego poziomu bezpieczeństwa Twoich danych. Ponadto masz poczucie, że w sytuacji awaryjnej możesz liczyć na szybkie wsparcie pomocy technicznej, która zajmie się usunięciem problemu.
Twój sklep internetowy potrzebuje serwera dedykowanego do płynnego i nieprzerwanego działania oraz zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa. To także perspektywiczne rozwiązanie, które pozwala dopasować zasoby sprzętowe do dynamiki rozwoju Twojej platformy e-commerce. W momencie wyboru konkretnej usługi pamiętaj, że serwer dedykowany to nie tylko parametry sprzętowe, ale także kompleksowa obsługa obejmująca migrację danych, administrację oraz pomoc techniczną.